Ar 2019.g.1.septembri RMMT ir uzsācis jaunā ERASMUS+ KA116 projekta “IZLAUŠANĀS NO RĀMJIEM, LAI IEGŪTU ERASMUS+ PIEREDZI” 2019-1-LV-KA116-060202 realizāciju.
Pirmie no savas mobilitātes ir atgriezušies mediju mākslas nodaļas audzēkņi: Eva Kuļinska MF-32, Aleksa Arbuzova Gaile MF-32, Agneta Rutkovska MF-32, Kitija Amanda Zaka MO-31, Rūdis Jānis Sausnītis MO-31, Kristaps Briška MO-31, kā arī mediju mākslas nodaļas vadītājs ar pedagogu Rolandu Bošu. Viņi divas nedēļas, laikā no 26.10.2019.- 09.11.2019 guva pieredzi Slovākijas pilsētā Košicē. Tur, mūsu skolas pārstāvji pilnveidojās Košices privātajā filmu vidusskolā (Súkromná stredná umelecká škola filmová Košice jeb Private Secondary Film School Košice). Šī skola ir RMMT jaunais sadarbības partneris un Slovākijā RMMT pārstāvji viesojās pirmo reizi.
Divu nedēļu laikā RMMT audzēkņi pilnveidoja savas prasmes foto un video specialitātēs, iepazinās ar slovāku kultūru, devās dabas studijās. Pedagogi veica pavadošo personu funkciju: iepazinās ar slovāku izglītības sistēmu multimediju jomā, apmainījās savstarpējā pieredzē un palīdzēja jauniešiem iejusties jaunajā vidē.
Vairāk par šo divu nedēļu pieredzi stāsta paši projekta dalībnieki:
Slovākijā mācījos SSUŠP Filmova jeb latviski – Košices privātajā filmu vidusskolā. Šajās divās nedēļās iemācījos kā ātrāk montēt, kreatīvāk rast risinājumu kadriem un noteikti iemācījos strādāt labāk kolektīvā ar kolēģiem. Apguvu arī kā efektīgāk plānot savu laiku. Šo divu nedēļu izskaņā, nenoliedzami, paliku patstāvīgāks.
Šajā laikā ne tikai apguvu zināšanas par savu profesiju, bet arī iepazinu Slovākijas arhitektūru, nacionālos ēdienus un kultūru. Atskatoties tagad atpakaļ, jāatzīst, tā bija sireāla pieredze ko man, par laimi, izdevās piedzīvot tik jaunā vecumā.
Rūdis Jānis Sausnītis MO-31
Erasmus + programma uz Slovākiju, noteikti bija viens no labākajiem piedzīvojumiem, kas paliks manā atmiņā. Pirmkārt, tas bija mans pirmais ceļojums ar draugiem un superīgajiem skolotājiem. Tieši pateicoties viņiem, šīs divas nedēļas mēs esam pavadījuši kā viena liela ģimene. Slovākijā es katru dienu teicu ,ka jūtos kā mājās.
No iekšpuses skola bija krāsaina, tā pat kā no ārpuses: krēsli, sienas, koridori, katrai telpai trīs un vairākas krāsas, uzreiz bija sajūta ka mēs mācīsimies ar ļoti radošiem cilvēkiem. Zvans arī nebija zvans, tā bija vesela melodija, skaņdarbs. Tehniski skola bija ļoti labi aprīkota un mēs varējām neierobežoti izpausties. Pirmā nedēļa skolā bija klusa, bet saplānota, katru dienu mums bija jauns uzdevums un jauns skolotājs, jo studentiem bija brīvlaiks veselu nedēļu.
Eva Kulinska MF-32
“Erasmus +” programma uz Slovākiju man noteikti paliks atmiņā ar kalniem, superīgajiem skolotājiem, slovāku studentiem un Budapeštu! Šīs ir lietas, kuras uzreiz man nāk prātā atminoties Slovākiju. Viņu foto studija bija ļoti labi aprīkota, līdz ar to tajā viegli varēja strādāt!
Divas dienas pēc kārtas devāmies apskatīt Slovākijas Tatru kalnus. Pirmajā dienā bija augstu jākāpj un tas bija pārbaudījums mums katram, taču uzkāpjot augstienē, viss nogurums bija pārgājis un paveroties apkārt bija redzams brīnišķīgs skats!
Iznākumā, esmu ļoti priecīga, ka man bija šī iespēja doties uz Slovākiju. Man blakus bija superīgi skolotāji un skolasbiedri, bez kuriem šis piedzīvojums nebūtu pilnīgs!
Aleksa Arbuzova Gaile MF-32
Viņu foto studija bija ļoti aprīkota ar visādām nepieciešamām lietām, viņiem ir daudz tehnikas kā arī gaismas, līdz ar to varēja daudz ko izdarīt un visas lietas, kuras bija, varēja izmantot, bija ļoti viegli visā orientēties.
Pirmā diena bija skolas apskatīšana un iepazīšanās ar skolotājiem, kā arī parādījām savus sagatavotos portfolio.
Otro dienu devāmies uz Košices centru, apskatījām dažādas mākslas galerijas, bijām aizgājuši arī uz Košices slaveno Svētās Elizabetes katedrāli. Pārējās dienas mēs fotogrāfējām studijā, kur pielietojām filtrus un ilgo ekspozīciju.
Otro nedēļu bija skolā studenti, mēs ar dažiem parunājām un sapratām to, kā viņiem notiek mācības, kā vispār ir mācīties citā valstī. Mēs uzzinājām daudz ko interesantu un to ka Slovākijā ir viss citādāk, nekā mums Latvijā.
Agneta Rutkovska MF-32
Pirmajā dienā ierodoties Košicē, mums izrādīja skolu un likās interesanti, ka no ārpuses viņa izskatījās maza, bet patiesībā viņā bija tik daudz, dažādas telpas gan priekš fotogrāfiem, gan video operatoriem. Man visvairāk pārsteidz, ka viņiem ir pašiem sava audio ierakstu studija un dažādi stabilizatori, kurus līdz šim nebiju izmēģinājusi.
Viņi arī katru gadu rīko “Mobilfest”, kur var piedalīties ikviens cilvēks. Mēs atbraucām tieši tajā brīdi, kad palika nedēļa līdz festivālu beigām un paspējām nosūtīt savus video laikā. Notika arī apbalvošana, kurā ieradās ļoti daudz cilvēki un labāko video autori ieguva iespaidīgas balvas, piemēram dronu. Arī mani izsauca un apbalvoja par kreativitāti. Jautrākais bija tas, ka sākumā mēs nesapratām, par ko tieši mani apbalvoja, jo slovāki runāja savā valodā un vienīgais ko sapratām bija mans vārds un uzvārds.
Devāmies arī uz Budupeštu, kas bija negaidīta un spontāna ideja no skolotājiem, bet, manuprāt, spontānas idejas ir pašas labākās. Man ir liels prieks, ka piedalījos Erasmus+ mobilitāte. Tas bija viens no maniem sapnīšiem, jau kopš atnācu uz šo skolu, nevarēju sagaidīt iespēju doties apmaiņas programmā un uzzināt, kā mācās jaunieši citur.
Kompānija, pieredze, jaunie cilvēki kurus iepazinām un piedzīvojumi kuros bijām ir neaizmirstami, noderīgi un protams arī iemūžināti, jo kā nekā esam mediji.
Kitija Amanda Zaka MO-31
Skolā mums iemācīja arī tādas dažas lietas, par ko nemaz neaizdomājos cik vērtīgas tās ir. Īpaši par to, kā novienkāršot jau tā šķietami vieglas un ātras lietas, gan filmēšanas gaitā, gan montāžā.
Protams, nevar arī nepieminēt mūsu efektīvi izmantotās brīvdienas. Mums bija lieliska iespēja pabūt lielajos un klinšainajos slovāku kalnos. Tie man atgādināja par to ka arī dzīvē, kāpjot augšā, virsotni neredzi un esi noguris. Tāpat zinu, ka augšā būšu laimīgs un spēšu izbaudīt to milzīgo brīvības sajūtu, ko dod kalns.
Kristaps Briška MO-31
Mobilitātes laikā, kopā ar kolēģi vedām skolēnus uz Košice pilsētu Slovākijā. Ceļā devāmies ar īrētu automašīnu un veicu arī šofera pienākumus. Projekta laikā iepazināmies ar Slovākijas skolas piedāvātajām iespējām un mācību programmām. Bija iespēja vērot un līdzi darboties ar Slovāku kolēģiem un gūt profesionālo pilnveidi. Laikā pēc mācību stundām un skolēnu brīvajā laikā, kopā ar kolēģi, vedām jauniešus ekskursijās uz Tatru kalniem, un apskatījām tuvumā esošās pilis un parkus.
Paralēli ikdienai skolā, rūpējos, lai RMMT audzēkņi pēc iespējas ātrāk adaptētos jaunajā vidē.
Rolands Bošs pedagogs
Foto: Kristaps Briska
Video: Rūdis Jānis Susnītis