Dejas balvai nominētā koncertizrāde ANNAS TANTE PIRUETES atgriežas Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē

Dejas balvai nominētā koncertizrāde “Annas tantes piruetes” 2025. gada 12. aprīlī atgriežas Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē.

Koncertizrāde “Annas tantes piruetes” ir neparasts un neierasts jauniešu deju kolektīva DĀRDARI latviešu skatuves dejas iestudējums, kas vienkopus apvieno deju, aktierspēli, tradicionālo dziedāšanu un muzicēšanu. Tautiskās dejas mākslas pasaulē neierasto ieceri īstenojuši iestudējuma režisore un horeogrāfe Lilija Lipora, dramaturgs Lauris Gundars, aktieris, mūziķis un tradicionālās dziedāšanas pedagogs Edgars Lipors, kā arī etnomuzikoloģe un folkloriste Zane Šmite.

Jaundeju un oriģinālmūzikas uzvedumā netrūkst. Ilmāra Dreļa, Reiņa Rešetina un Lilijas Liporas veidotās horeogrāfijas papildina komponista Edgara Lipora radītās tautas mūzikas aranžijas. Iestudējumā visnotaļ izceļas dzīvā mūzika “Dārdaru muzikantu” – Dzintars Lipora, Mika Vilņa, Ralfa Siliņa, Loretas Gadžiramazanovas -, kā arī mūziķu Baibas Ērgles, Jāņa Sausnīša, Dārtas Dravas un Artas Liporas izpildījumā. Kapusvētku dalībnieku lomās iejutušies Edgars Lipors, Katrīna Dišlere, Inese Buravceva, Dzintars Lipors, Dārta Dūšele, Gusts Dūšelis un citi.

Horeogrāfs Reinis Rešetins, atbildot uz jautājumu par gūto pieredzi iestudējuma tapšanas procesā un savu skatījumu uz izrādi, atzīmēja vairākus aspektus – tai skaitā izrādes unikālo tematiku “Par kapusvētkiem kultūrtelpā tiek runāts salīdzinoši maz, tomēr tā ir liela mūsu latviskās kultūras daļa, tāpēc ir īpaši apsveicami, ka izdevies radīt tik saistošu stāstu, iekļaujot aizgājēju piemiņas motīvu. Pārsteidzošas ir dejotāju spējas – gan radoši un daudzpusīgi izpaužoties ar koncertizrādes priekšnesumiem, gan uzticoties viņam kā horeogrāfam darbā ar eksperimentālām dejas formām un sākotnēji šķietami neiespējamiem uzdevumiem.” Savukārt horeogrāfs Ilmārs Dreļs uzsvēra ilgstošo gatavošanās periodu un visu iesaistīto cilvēku ieguldījumu, novēlot “lai šis ilgi veidotais projekts piedzīvotu tik skaistu iznākumu, kādu izdevies radīt koncertizrādes gadījumā.”

Uzvedums šķitīs saistošs katram, kurš kaut reizi ir piedalījies kapu svētkos, kā arī katram, kuram tuva latviešu tautas mūzika un deja. Izrādē paliek vieta skatītāju interpretācijām par stāstu, taču tas viennozīmīgi ir ģimenisks, brīžiem amizants un dažādības pilns uzvedums, kurā tiek reflektēts par senču piemiņu Latvijas kapu kultūrā. Muzicējošo dejotāju grupa “Dārdaru muzikanti” pēc koncertizrādes skatītājus aicina arī uz tautas balli, kurā būs iespēja ikvienam pašam izkustēties danču un dažādu citu tautā zināmu dziesmu melodiju pavadījumā.

Koncertizrāde “Annas tantes piruetes” saņēmusi divas nominācijas nacionālas nozīmes apbalvojumā “Dejas balva 2023–2024” (kategorijās “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums” un “Skatuviskās tautas dejas horeogrāfe/-s”), kā arī vairāki Latvijā zināmi horeogrāfi un radošajās industrijās atpazīstami cilvēki uzvedumu vērtē atzinīgi, ieteikdami to redzēt arī citiem.

Koncertizrāde “Annas tantes piruetes” tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma atbalstu. Pirmizrādi iestudējums piedzīvoja 2024. gada 6. oktobrī Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē. Koncertizrādi plānots spēlēt arī Lūznavā 31. maijā, Rīgā (Kokaru zālē) 7. jūlijā un Smiltenē 19. jūlijā. Biļetes uz 12. aprīļa koncertuzvedumu “Annas tantes piruetes” jau pieejamas “Biļešu Paradīzē” (www.bilesuparadize.lv), kur atrodama arī sīkāka informācija par pasākumu.

 

Informāciju sagatavoja:

Katrīna Dišlere, e-pasts: katrina.dislere@gmail.com

 

Saziņai:

Eva Kauliņa, e-pasts: kaulina.e@gmail.com