Šī mācību gada pirmais kvalifikācijas darbs

12345

 

 

Turpinot ieguldīt savu darbu un prasmes baznīcu atjaunošanā ir darinātas Lestenes baznīcas lustras. No mācību gada sākuma strādājot pie projekta, Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma 4. kursa audzēkņi Rūdolfs Tiknus, Renārs Jomerts un Raimonds Kokins īstenoja savu Metālmākslas modelētāja kvalifikācijas darbu. Darbs ietvēra sevi bronzas lējumus, metāla kalumus un virpojumus, kā rezultātā tapa trīs lustras Lestenes baznīcas interjeram, kas tika uzstādītas 12. decembrī Lestenē. Divu lustru līdzfinansējums nāca no fonda Namejs.


Kā tapa Lestenes baznīcas lustras


Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma sadarbība ar Latvijas baznīcām ir jau visiem zināms fakts. Kopš 1999. gada ir realizēti vairāk kā 60 projekti 48 dievnamos. Starp tiem ir arī tādi kā Sv. Pētera baznīca, Aglonas bazilika u.c.. Arī Lestenes luterāņu baznīcai jau iepriekš tehnikuma audzēķni ir izgatvojuši interjera elementus. Piemēram, 2012. gadā darinājuši solus, bet 2016. gadā papidinājuši to ar kokgriezumiem. Turpinot šo restaurācijas darbu, topošie metālmāksls modelētāji ķērās pie gaismekļiem, kuriem par pamatu  ņemtas Landzes baznīcas lustras, kas atzītas par greznākajām starp Latvijas dievnamos esošajām. Projekts bija ilgs un finansiāli ietilpīgs, tādēļ jo īpaši bija vērtīgs Valsts aizsardzības un patriotisma fonda „Namejs” atbalsts. Tā rūpīgi veicot sarežģītu darbu trīs mēnešos tapa viens no vērienīgākajiem Rīgas Mākals un mediju tehnikuma metālmākslas modelētāju darbiem – trīs Lestenes baznīcas lustras, kas ir tehnikuma dāvinājums Latvijas 100.-gadē.


Par Lestenes baznīcu


Atrodoties blakus Lestenes Brāļu kapiem, kuros joprojām tiek guldīti Latviešu leģiona karavīru mirstīgās atliekas, Lestenes luterāņu baznīca atrodas Tukuma novada Lestenes pagastā. Tā ir būvēta 1670. gadā un rotāta ar izciliem baroka kokgriezumiem, kurus Kurzemes hercoga Ventspils kuģu būvētavas koktēlniecības darbnīcā bija veidojis N. Sēfrenss (jaunākais). Tā ir smagi cietusi 2. Pasaules kara laikā, bet jo īpaši pēc tam – Padomju laikā, kad tajā atradās graudu kalte. Draudzes darbs tajā atjaunojās 1999. gadā.  2016. gadā Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi sadarbībā ar Rundāles pili atjaunoja baznīcas kokgriezumus. Tā soli pa solim tuvinot brīdi, kad piepildīsies Māras Zālītes teiktais: „Ak, svētā Lestene! Mēs esam te sanākuši, vēloties atjaunot tavu godību un aicinot šajā kopīgajā mīlestības darbā iesaistīties visus labas gribas cilvēkus.” Šoreiz tie nebija koka meistaru darinājumi, bet gan jaunas Lestenes baznīcas lustras, kas tika uzstādītas 2018. Gada 12. decembrī un būtiski mainīja tās interjeru.


Par fondu „Namejs” 


Valsts aizsardzības un patriotisma fonds «Namejs» dibināts 2015. gadā, Rīgā. Tajā darbojas  gan bijušie NBS komandieri (Raimonds Graube, Juris Dalbiņš, Dainis Turlais), gan Latvijā pazīstami cilvēki (Vaira Vīķe-Freiberga, Jānis Kažociņš, Juris Binde, Ojārs Spārītis), kurus vieno vēlme modināt un stiprināt sabiedrībā pašapziņu, kopības izjūtu un cieņu pret karavīriem, kas šo valsti ir sargājuši un sargā. Tā mērķis ir veicināt patriotismu Latvijas sabiedrībā, uzturēt starptautiskajās operācijās cietušo karavīru piemiņu un atbalstīt Nacionālo bruņoto spēku attīstību un to uzdevumu izpildi valsts aizsardzībā. Fonds mudina sabiedrību ziedot līdzekļus un novirza šo naudu karavīriem vai to ģimenēm, kam nepieciešams sociāls atbalsts. Šoreiz, iesaistoties ik vienam latviešu karavīram nozīmīgajā vietā esošās sakrālās celtnes rekonstrukcijā, tika līdzfinansētas Lestenes baznīcas lustras.


Rīgas Mākslas un mediju tehnikums


Rīgas Mākslas un mediju tehnikums ir dibināts 1989. gadā kā Rīgas 74. profesionālitehniskā vidusskola „Daiļrade”. Vēlāk tā pārsaukta par Rīgas Amatniecības vidusskolu, bet kopš 2016. gada ir ieguvusi PIKC statusu un tika nosaukta par Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu. Tikai pagājušajā gadā vien, gan Valsts Izglītības attīstības aģentūras rīkotajā pirmajā jauno profesionāļu konkursā „Skills Latvia” tehnikums apliecināja augsto izglītības kvalitāti iegūstot 9 godalgotās vietas. Pavasarī notikušajā Latvijas apģērba dizaina mācību programmu konkursā Madonā tika gūta pirmā vieta. Savukārt rudenī, Latvijas Dizaineru savienības rīkotā „LDS Gada balva dizainā 2017” Lietu dizaina kategorijas Dizaina paraugu apakškategorijā ar tekstilizstrādājumu kolekciju tika iegūta 1. vieta, bet Skolu konkursa Saziņas dizaina kategorijas Interjera dizaina apakškategorijā 3. vieta. Šī gada Valsts Izglītības attīstības aģentūras rīkotajā jauno profesionāļu konkursā „Skills Latvia 2018” audzēkņi vēlreiz apliecināja tehnikuma augsto izglītības kvalitāti iegūstot 5 godalgotās vietas, trīs no tām „zelta”. Gada izskaņā  Starptautiskajā profesionālās izglītības iestāžu izglītojamo profesionālās meistarības apdares darbu profesiju konkursā flīzēšanā Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma 3. kursa topošais Apdares darbu speciālists Vladimirs Zaharčuks žūrijas vērtējumā ieguva 1. vietu.

 

 Vairāk foto šeit