Tehnikumā notika koka un metālmākslas nodaļas kvalifikācijas darbu skate

12345

 

 

Mūsu topošajiem Mēbeļu stilu modelētājiem un Metālmākslas dizaina speciālistiem 16. janvāris izvērtās par saspringta pārbaudījuma dienu. Pirms ķerties klāt diplomdarbu īstenošanai, vispirms nācās prezentēt savu projektu maketus un vizualizācijas komisijai, kurā tika iekļauti zinoši sava amata speciālisti.

Šī gada 4. kursu audzēkņi mācību procesa laikā ir sevi veiksmīgi pierādījuši dažādos profesionālās meistarības konkursos Latvijā, Eiropā, kā arī pasaulē tai skaitā WorldSkills konkursā, apliecinot augsto profesionalitāti un tehnikuma izglītības kvalitāti. Audzēkņi kā nākamo izaicinājumu ir pieņēmuši diplomdarba izstrādes laikā aprīkot Latvijas dievnamus ar sakrāli specifisku interjeru, izgatavojot altārus, kanceles, baznīcas solus u.c. liturģiskus priekšmetus.

Piemēram, kā viena no baznīcām tika izvēlēta Carnikavas luterāņu baznīcas iekārtas izgatavošana, kuras dizains būtu līdzībās ar vēsturisko iekārtu dizainu, bet projekta maketa izstrādes laikā, nenoskaidrotu iemeslu dēļ baznīca ir nodegusi, projekta maketu jaunieši ir aizstāvējuši, bet kā gala produktu veidos Šķilbēnu katoļu baznīcas prezbiterija iekārtojumu (altāris, sānu altāris, u.c.)

Citas audzēkņu komandas saviem projektiem izvēlējās Krievbirzes kapličas, kā baznīcas iekārtas izgatavošanu, Barkavas katoļu baznīcas aprīkojuma izgatavošana, altāra rekonstrukcija, baznīcas soli, u.c, kā arī Bērzaunes luterāņu baznīcas iekārtas izgatavošana. Metālmākslas dizaina speciālisti izvēlējās diplomdarbā izgatavot kroņlukturus atjaunojot Lestenes dievnamu, kas būtu, kā Landzes baznīcas oriģināla prototips.

Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņiem nav sveša sakrālā mantojuma atjaunošana. Saskaņā ar nodaļas vadītāja Arvīda Verzas sniegto informāciju, uz šo brīdi tehnikuma pastāvēšanas laikā ar audzēkņu rokām ir izgatavoti un atjaunoti piecdesmit dažādu sakrālo celtņu interjeri, izgatavojot gan koka, gan metāla elementus.

Valsts komisijas priekšsēdētājs Ojārs Spārītis, ir latviešu mākslas zinātnieks un politiķis, bijušais Latvijas kultūras ministrs (1995—1996). Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, kā arī Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents. Viņa zinātniskajās interesēs ir Latvijas un Eiropas Renesanses kultūras dažādi aspekti arhitektūrā un mākslā, sakrālā māksla, kultūras mantojuma aizsardzība un saglabāšana. Kopš 1998. gada vadījis Latvijas sakrālās mākslas un arhitektūras pieminekļu atjaunošanu.

Komisijas loceklis Andrejs Domkins - Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas pasniedzējs, “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” direktors un grāmatas “Koks tavās mājās” autors, kurā lasītājam viņš ir sniedzis visas atbildes uz jautājumiem, kas varētu rasties domājot par koku, tā īpašībām un izmantošanu.

Trešais komisijas loceklis Vilnis Kazāks ir Latvijas Amatniecības kameras biedrs un goda prezidents. No 2010. līdz 2016.g. piedalījies Latvijas izgudrotāju biedrības izstādēs un 2009.-2014.g. mēbeļu izstādē „Baltic Furniture”.